Blog

Podatek od zakupu nieruchomości – ile wynosi i jak go uniknąć?

Zakup nieruchomości pociąga za sobą wysokie koszty, ale nie chodzi tylko o cenę transakcyjną, jaką uiszcza kupujący na rzecz sprzedającego. Trzeba jeszcze uwzględnić wydatki związane z samym zawarciem transakcji. Do ceny nieruchomości należy doliczyć między innymi podatek od kupna domu czy mieszkania. Jaki to koszt i czy można go uniknąć?

Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

W umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości częstą praktyką jest zabezpieczanie podpisania przyrzeczonej umowy za pomocą zadatku lub zaliczki. Z perspektywy kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość to kolosalna różnica, które słowo wykorzystane będzie w umowie. Niesie to bowiem za sobą realne skutki prawne. Sprawdźmy zatem, czym różni się zadatek od zaliczki? Co będzie lepiej zabezpieczać wykonanie umowy?

Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania to wyzwanie, przed którym staje wielu właścicieli nieruchomości mieszkalnych. Tylko z pozoru wydaje się, że rynek nieruchomości w Polsce jest nienasycony i cały czas występuje na nim nadwyżka popytu nad podażą. Istnieją jednak sposoby na to, żeby sprzedać lokum w krótkim czasie. Jak sprzedać mieszkanie szybko i skutecznie, a przy tym zainkasować zadowalającą […]