Czym jest home staging i dlaczego warto w niego inwestować?

Czym jest home staging i dlaczego warto w niego inwestować?

Planujesz wynająć swoje mieszkanie? Chciałbyś korzystnie sprzedać nieruchomość, po możliwie jak najwyższej cenie? Musisz na tyle zachwycić potencjalnych najemców czy kupujących, aby sami zabiegali o twoje mieszkanie. W zrobieniu oszałamiającego pierwszego wrażenia pomogą ci chwyty z zakresu home stagingu. Na czym to polega i czy rzeczywiście warto w niego zainwestować?

Czym jest home staging?

W branży nieruchomości prezentacja domu czy mieszkania jest kluczowym etapem pozyskiwania klientów – bez względu na to, czy nieruchomość wystawiona jest na sprzedaż czy na wynajem. W odpowiednim zaprezentowaniu lokalu pomaga home staging. To działanie polegające na odnowieniu i urządzeniu wnętrza, aby stało się ono jak najbardziej atrakcyjne w oczach potencjalnych najemców lub kupujących. Proces home stagingu opiera się głównie na przygotowaniu mieszkania lub domu na wizytę zainteresowanego klienta oraz do wykonania korzystnych zdjęć, jakie będą atutem każdej oferty prasowej czy internetowej.

Po co stosowany jest home staging?

Dobrze przygotowane, odnowione i pięknie urządzone mieszkanie sprzedasz szybciej niż lokal zagracony, z łuszczącą się farbą na ścianach czy dziurami w podłodze. Warto zainwestować w remont mieszkania, jeśli można później osiągnąć znacznie wyższą cenę za jego sprzedaż lub wynajem.

Nadrzędnym celem home stagingu jest takie odnowienie lokalu mieszkalnego, aby na zdjęciach lub podczas prezentacji na żywo klientom wyglądał na o wiele bardziej atrakcyjny.

10 przykładowych trików home stagingu

  1. Idealny porządek – jeśli w mieszkaniu, które chcesz sprzedać, ktoś mieszka, przed prezentacją potencjalnym klientom zadbaj o idealny porządek. Nie wystarczy odkurzyć i wytrzeć kurze czy umyć podłogi. Trzeba schować wszystkie przedmioty prywatne, zdjąć pranie ze sznurków czy włożyć do szafki porozrzucane po przedpokoju buty. Nieskazitelny porządek jest ważny, ponieważ brud, kurz i pajęczyny odstraszają kupujących. Mało kto chce inwestować w zapuszczone mieszkanie.
  2. Przygotowanie kuchni – z blatów kuchennych usuń jak najwięcej niepotrzebnych rzeczy – tostery, opiekacze do chleba, słoiczki z przyprawami. Zostaw tylko to, co niezbędne, a dodatkowo wprowadź do kuchni różne kolory. Postaw świeże zioła na parapecie okiennym, a na stole połóż pasujące do wystroju wnętrza podkładki.
  3. Wysprzątaj łazienkę – schowaj brudną bieliznę i zbędne akcesoria. Łazienka powinna lśnić czystością, ponieważ wielu klientów przykłada do jej aranżacji i stanu bardzo dużą wagę.
  4. Świeże kwiaty – wazon ze świeżymi kwiatami na stole w jadalni będzie wprowadzał przytulny nastrój do domu.
  5. Odnów ściany – czasem wystarczy tylko pomalować na nowo ściany, aby pomieszczenie prezentowało się znacznie bardziej atrakcyjnie. Zadbaj o przyjemną dla oka kolorystykę – najlepiej sprawdzą się kolory białe i pastelowe.
  6. Oświetlenie – gra światłem pozwala na całkowitą zmianę aranżacji wnętrza. Pomieszczenia w mieszkaniu powinny być dobrze doświetlone, dlatego ciężkie zasłony powinieneś zastąpić lekkimi, tiulowymi firankami. Przy prezentacji mieszkania zawsze zapalaj wszystkie lampy, jakie są w danym pokoju. Sprawia to bardzo dobre wrażenie na potencjalnych kupujących.
  7. Dodatki – w home stagingu klucz do sukcesu tkwi w dodatkach. Nie powinno być ich jednak zbyt dużo. Dobrze by było, aby kolorystycznie pasowały do siebie. Można na przykład postawić na ciemnofioletowe doniczki do kwiatów i takie same świece w różnych rozmiarach, które ozdobią komodę.
  8. Meble – w mieszkaniu wszystkie duże meble powinny stać pod ścianą, aby zwiększyć wolną przestrzeń.
  9. Zapach w mieszkaniu – kiedy ktoś wejdzie do twojego lokalu, powinien poczuć przyjemną woń. Przed prezentacją należy wywietrzyć mieszkanie. Warto też użyć świec o neutralnych zapachach.
  10. Usuń wszystkie usterki – cieknący kran, skrzypiące drzwi, niedziałająca klamka – takie drobne defekty źle rzutują na cały obraz idealnego mieszkania, dlatego powinno się je naprawić.

Home staging to ogół działań, jakie można podjąć dla uatrakcyjnienia mieszkania i przyspieszenia jego wynajęcia lub sprzedaży.