Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?
Sprzedaż mieszkania to wyzwanie, przed którym staje wielu właścicieli nieruchomości mieszkalnych. Tylko z pozoru wydaje się, że rynek nieruchomości w Polsce jest nienasycony i cały czas występuje na nim nadwyżka popytu nad podażą. Istnieją jednak sposoby na to, żeby sprzedać lokum w krótkim czasie. Jak sprzedać mieszkanie szybko i skutecznie, a przy tym zainkasować zadowalającą kwotę od kupującego?
Niska cena najważniejsza dla kupujących
Na pytanie o to, jak sprzedać mieszkanie w krótkim czasie, większość z Was z pewnością odpowie, że wystarczy wystawić je na sprzedaż za możliwie jak najniższą kwotę. Bez wątpienia atrakcyjna cena jest największym wabikiem na wszystkich potencjalnych klientów. Przy ustalaniu ceny ofertowej, czyli takiej, która pojawi się w ogłoszeniu sprzedaży mieszkania, należy kierować się sytuacją rynkową i realną wartością lokalu. Żądana kwota nie może być ani zbyt wysoka względem cen rynkowych, ponieważ większość poszukujących mieszkań od razu taką ofertę odrzuci, ani też zbyt niska, ponieważ może oznaczać, że mieszkanie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
Agencje nieruchomości, które mają doświadczenie w sprzedaży mieszkań, wiedzą, że najszybciej sprzedają się mieszkania wystawione po cenie rynkowej lub tylko nieco niższej. Warto w ogłoszeniu napisać również, że cena podlega negocjacjom, co jest jasnym sygnałem dla potencjalnych kupujących, iż nie jest ona ostateczna.
Cena jest bardzo ważnym kryterium dla klientów, dlatego, jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, wartość mieszkania nie może być zawyżona. Paradoksalnie, diametralne obniżenie ceny może spowodować gwałtowne zainteresowanie nieruchomością wśród klientów, którzy konkurując ze sobą, będą skłonni zapłacić więcej, niż wynosi cena ofertowa.
Wygląd ma znaczenie
Bez wątpienia teza ta znajduje pokrycie w przypadku sprzedaży mieszkań. Poszukujący nieruchomości na sprzedaż najpierw mają „kontakt” z ogłoszeniem i zdjęciami mieszkania. Już na tym etapie powinniśmy uczynić wszystko, aby zainteresować swoim lokum kupujących.
Mieszkanie może być świetne, mieć dobrą lokalizację i przyzwoitą cenę, ale jego sprzedaż może zaprzepaścić zła fotografia. Nieumiejętne podejście do tematu sprzedaży – niekorzystna prezentacja czy słabej jakości zdjęcia powodują, że wiele mieszkań nie cieszy się zainteresowaniem kupujących i trudno je sprzedać.
Jeśli jest to konieczne, przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, można wykonać drobne remonty i odświeżyć lokal. Na rynku nieruchomości atrakcyjny wygląd mieszkania może skłonić kupujących do zawarcia transakcji, nawet jeśli jego lokalizacja czy metraż nie do końca im odpowiadają. Przed wykonaniem zdjęć wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, warto jest gruntownie umyć podłogi, pomalować czy wytapetować na nowo ściany, naprawić drobne elementy, jak np. klamki czy zniszczone gniazdka elektryczne. Już samo posprzątanie mieszkania i dodanie do niego modnych dodatków, może zdziałać przysłowiowe cuda w marketingu nieruchomości. Wystarczą kolorowe poduszki, gadżety kuchenne czy na przykład nowa kapa na łóżko, aby pomieszczenie wyglądało zupełnie inaczej.
Zdjęcia mieszkania najlepiej robić w dziennym świetle, kiedy pomieszczenia są dobrze doświetlone. Zbędne bibeloty i przedmioty osobiste w łazience, kuchni czy sypialni powinny być usunięte z pola widzenia obiektywu. Czyste, jasne i posprzątane mieszkanie będzie prezentować się na zdjęciach znacznie lepiej, wyglądać na przestronne i przyjazne dla nowych domowników.
Oglądanie mieszkania
Kiedy przebrniemy już przez etap wystawienia mieszkania na sprzedaż, przyjdzie czas na pokazywanie go potencjalnym nabywcom. W mieszkaniu musi wówczas panować porządek. Podczas prezentacji najlepiej zapalić wszystkie możliwe światła w lokalu, co podkreśli atuty pomieszczeń, a także zastosować prosty zabieg – element zapachowy. Niektóre wonie, np. lawendy czy kawy, wzbudzają pozytywne emocje. Lepiej postawić na naturalne olejki eteryczne zamiast tanich, duszących odświeżaczy.
Odpowiednie ogłoszenie kluczem do sukcesu
W treści ogłoszenia sprzedaży mieszkania powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze parametry nieruchomości – jej wielkość, liczba pokoi, rozmieszczenie pomieszczeń według stron świata czy kondygnacja w budynku. Warto napisać, na jakim osiedlu znajduje się nieruchomość oraz podkreślić jej wszystkie atuty, np. informując o tym, że mieszkanie mieści się na 4 piętrze bloku bez windy, można podkreślić, że rozciąga się z niego piękny widok na okolicę, a wokół jest cicho i spokojnie. Sprzedając zaś lokal przy ruchliwej ulicy, można wspomnieć o łatwym dojeździe do centrum czy bliskości ważnych punktów handlowo‑usługowych, jak sklepy, przychodnie, szpitale itp.
Przed publikacją oferty należy opatrzyć ją dobrymi zdjęciami wszystkich pomieszczeń. Sprzedaż mieszkania w wielu przypadkach przyspieszy współpraca z agencją nieruchomości. Doświadczony pośrednik potrafi umiejętnie przedstawić ofertę nieruchomości i sprzedać ją w ekspresowym tempie.