Nowa ustawa o kredycie hipotecznym – jak to wygląda w praktyce
23 marca 2017 roku sejm przyjął ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, co to zmienia dla konsumentów? O tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Fiuk – doradcą finansowym w domu kredytowym NOTUS.
Krzysztof Fiuk – doradca finansowy w domu kredytowym NOTUS oddział w Częstochowie (pl. Daszyńskiego 14/2), pierwszy doradca w Polsce pod względem ilości udzielonych kredytów w ubiegłym kwartale. Doskonale zorientowany w rynku nieruchomości, posiada na swoim koncie setki zadowolonych klientów.
Ustawa porządkuje aktualny stan prawny w Polsce
W ustawie znajdziemy treści, które normują obecną sytuacje na rynku kredytowym. Najważniejszym zapisem jest fakt udzielania przez bank kredytu jedynie w takiej walucie w jakiej dana osoba zarabia. Oznacza to, że osoba zarabiająca w Wielkiej Brytanii otrzyma w Polsce kredyt w funtach i żadnej innej walucie. Celem takiego zapisu jest zabezpieczenie się przed powtórnym kryzysem związanym z zaciąganiem kredytów w obcej walucie takim jak dobrze wszystkim znany problem „frankowiczów”. Nie jest to jednak nowość.
Już wcześniej określała to rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego
Obecny wpis ma jedynie postawić przysłowiową kropkę nad i. Dodatkowo dzięki temu, iż znalazło się to w ustawie, odnosi się to do wszystkich instytucji.
Decyzja kredytowa w 21 dni!
Dotychczas banki miały nieograniczony czas na wydanie decyzji kredytowej. Jeżeli spojrzymy na szerszy okres czasu, w 2007 roku w niektórych bankach, na taką decyzję można było czekać aż 6 miesięcy. Określenie jasnego czasu, w którym banki mają wydać decyzje jest zatem dobrym krokiem w kierunku konsumentów. Potencjalni nabywcy nieruchomości będą mogli poczuć się pewniej oraz przy sprzyjających warunkach zamknąć zakup nowego mieszkania bądź domu w przeciągu miesiąca.
Krótki czas na wydanie decyzji, to również mało czasu na zgromadzenie wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania informacji czy kredytu można udzielić. Krzysztof Fiuk podkreśla:
Szczególna rola doradców kredytowych i agentów nieruchomości żeby odpowiednio przygotowali dokumenty do wniosku kredytowego
Czy jest to możliwe? Tak, jednak niezwykle trudne dla osoby, która nie posiada odpowiedniego rozeznania. Indywidualny klient może mieć kłopot, aby dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty w wymaganym terminie. Konsekwencją braku dopełniania formalności będzie udzielenie decyzji negatywnej przez bank i konieczność ponownego zapytania. Każde zapytanie obniża wiarygodność kredytobiorcy.
Dobrą praktyką jest zaufać fachowcom, którzy mają doświadczenie w załatwianiu takich spraw. Dobry agent nieruchomości przygotuje potrzebną dokumentacje wymarzonego lokum, a doradca kredytowy uzupełni to i ubierze w dobrze sporządzony wniosek. Dzięki temu klient ma dużo większą pewność na przyznanie kredytu i późniejszy zakup, niż w przypadku samodzielnych działań. SVERUM Nieruchomości posiada w pełni wykwalifikowanych agentów, którzy we współpracy z Krzysztofem Fiuk pomogą państwu w tym procesie. Istotnie jest, aby podczas rozmowy nie zatajać informacji, ponieważ doradca posiadający pełny obraz sytuacji może działać skuteczniej.
Duża ulga dla zalegający ze spłatą kredytu hipotecznego
Obecnie, jeżeli kredytobiorca nie spłaca zaciągniętego kredytu, bank wypowiada umowę i kieruje sprawę do komornika. Taka osoba nie ma już możliwości wykonania żadnych działań i poprawy swojej sytuacji. Po wejściu ustawy w życie, bank będzie musiał dać kredytobiorcy pół roku na sprzedaż nieruchomości i całkowitą spłatę kredytu. Jest to dużo korzystniejsze ponieważ jest on wstanie osiągnąć dużo większą cenę, niż w przypadku licytacji komorniczej. Dopiero po tym terminie bank, w przypadku braku aktywności ze strony kredytobiorcy, może zająć nieruchomość i przekazać sprawę do komornika.
Cała ustawa jest dużym ukłonem w stronę konsumentów
Ustawa wchodzi w życie 22 lipca 2017 roku.