phone phone email

Zadzwoń pod nr 512 380 349 lub napisz wiadomość

    Protokół zdawczo – odbiorczy – o czym należy pamiętać przy zdawaniu mieszkania? Poradnik

    Protokół zdawczo – odbiorczy – o czym należy pamiętać przy zdawaniu mieszkania? Poradnik

    Masz już za sobą formalności notarialne przy sprzedaży mieszkania? Lada chwila staniesz się posiadaczem pęku kluczy do upragnionego „M”? Chcesz wiedzieć o czym jeszcze nie możesz zapomnieć przy sprzedaży lub zakupie mieszkania? Mamy dla Ciebie podpowiedź. Jest nią protokół zdawczo – odbiorczy.

    Zbliża się upragniona chwila odbioru mieszkania. Przekazanie kluczy wiążące się z tym wydarzeniem to jeszcze nie wszystko. Czekają na Ciebie ostatnie formalności. Chodzi o spisanie protokołu zdawczo – odbiorczego. Mimo, że stan nieruchomości i jej wyposażenia jest określane w akcie notarialnym potwierdzającym nabycie własności to warto jeszcze dodatkowo dopełnić jednej czynności. Spisanie protokołu zdawczo – odbiorczego przy przekazaniu mieszkania jest bardzo ważne. Zastanawiasz się co to jest i dlaczego warto go zawrzeć? Już podpowiadamy.

    Protokół zdawczo – odbiorczy lokalu mieszkalnego – co to jest i czemu warto go zawrzeć?

    Jest to dokument sporządzany na potrzebę posiadania potwierdzenia stanu rzeczywistego przekazywanej nieruchomości. Podpisy na nim składają obie strony transakcji kupna – sprzedaży nieruchomości, bądź ich pełnomocnicy. Protokół musi opisywać faktyczny stan lokalu i uwzględniać aktualne na dzień przekazania liczniki prądu, gazu, wody oraz dodatkowe ustalenia. Wykonany rzetelnie może być wzbogacony o dokumentację fotograficzną. Protokół przekazania mieszkania stanowi zabezpieczenie stron przed ewentualnymi nieporozumieniami, roszczeniami czy sporami dotyczącymi wad wykrytych po zakupie.

    Kiedy najlepiej spisać protokół zdawczo-odbiorczy?

    Najlepiej przy przekazaniu mieszkania. W momencie gdy otrzymujesz klucze na własność wówczas najlepiej dopełnić formalności związanych z przekazaniem mieszkania. Najpóźniejszy termin przekazania lokalu jest uwzględniany w akcie notarialnym.

    Co powinien zawierać protokół przekazania mieszkania?

    • datę i miejsce jego spisania,
    • lokalizację nieruchomości – dokładny adres,
    • dane imienne strony sprzedającej czyli zdającego oraz kupującej czyli odbierającego,
    • namiary teleadresowe obu stron tj. nr telefonów, emaile, nowy adres zbywającego czyli dane, które w razie jakiś niedociągnięć umożliwią bezproblemowy kontakt pomiędzy stronami,
    • stan i numery liczników wody zimnej i ciepłej, energii elektrycznej, prądu,
    • informację o przekazanych kluczach – opis ilości kompletów kluczy z przeznaczeniem: do lokalu, piwnicy, garażu, skrzynki pocztowej,
    • inne dodatkowe informacje np. kod do domofonu, stan techniczny lub wyposażenie lokalu,
    • podpisy dwóch stron transakcji kupna – sprzedaży nieruchomości, zwróć uwagę aby obie strony złożyły swoje podpisy na protokołach.

    Protokół oczywiście sporządzamy w dwóch egzemplarzach. Po jednym dla sprzedającego i kupującego nieruchomość.

    wydanie mieszkania

    Co jeszcze warto załączyć do protokołu zdawczo – odbiorczego?

    Często firmy energetyczne, gazowe mają na swoich witrynach internetowych dostępne gotowe formularze w które warto się wcześniej zaopatrzyć. Stanowią one jednocześnie podstawę do rozwiązania umowy dla sprzedającego i bardzo istotną informację dla kupującego. Wskazanie stanu liczników jest kluczowe dla poprawnego rozliczenia usług między stronami. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć gotowe dokumenty na stronie dostawcy usług. następnie wydrukować je – tak, aby podczas przekazania mieszkania stanowiły załącznik do protokołu zdawczo – odbiorczego.
    Czasami pojawia się również opcja przepisania usługi telewizyjnej i internetowej – o ile sprzedający nie przenosi jej na swój nowy adres. Pamiętaj by ustalić również tą kwestię.

    Spisywanie protokołu i uwzględnianie liczników sprawia, że jasna staje się sytuacja dotycząca rozliczeń. Data protokołu jasno określa termin do którego opłaty ponosi sprzedający i od kiedy rozpoczyna się pokrywanie opłat przez kupującego – o ile oczywiście strony nie ustalą inaczej.

    Koniec końców czyli ostateczne wydanie mieszkania

    Niechaj pocieszeniem będzie dla Ciebie fakt, że wydanie mieszkania i spisanie protokołu zdawczo – odbiorczego to najczęściej już ostatnia formalność związana ze sprzedażą nieruchomości.
    Życzymy Ci aby przeszła ona szybko i gładko. Zdarzają się oczywiście sytuacje, że samodzielne przygotowanie protokołu zdawczo – odbiorczego dla niektórych jest zbyt dużym wyzwaniem. Jeżeli taka sytuacja dotyczyłaby Ciebie masz proste rozwiązanie. Powierz nam tą sprawę, a my sprawnie i fachowo zajmiemy się nią
    – Sverum Nieruchomości w Częstochowie zaprasza Cię do współpracy.